آشنایی با هارمونی رنگ‌ ها و چرخه رنگ

هارمونی در لغت به معنای هماهنگی است. هارمونی رنگ یعنی داشتن نظم و ترتیب اجزای یک کل به صورتی که با دیدن آن در انسان احساس خوشایندی و تعادل به وجود بیاورد. اگر هارمونی در چیزی وجود نداشته باشد آن شی زشت به چشم می‌آید. داشتن هارمونی بیش ‌از حد هم انسان را خسته می‌کند به‌ هرحال تنوع لازم است. وجود هارمونی در تمام عرصه‌ی زندگی وجود دارد.

چرخه رنگ

دایره‌ی رنگ

باید اول ‌از همه با دایره‌ی رنگ آشنا بشویم، همان‌طور که در شکل بالا می‌بینید. ما سه رنگ اصلی داریم که در مثلث رنگ مشخص ‌شده است و این سه رنگ عبارت‌اند: از آبی و زرد و قرمز؛ به این خاطر به این رنگ‌ها رنگ‌های اصلی می گویند که رنگدانه‌های آن‌ها از هیچ رنگ دیگری به‌ جز خودشان تشکیل نشده است.

در کنار رنگ‌های اصلی، رنگ‌های فرعی یا ثانویه را داریم که از ترکیب دورنگ اصلی به دست می‌آیند و این رنگ‌ها نارنجی و سبز و بنفش هستند.

رنگ ترکیبی را داریم که از ترکیب یک رنگ فرعی با رنگ اصلی همجوار خود به وجود می‌آیند که این رنگ‌ها عبارت‌اند از زرد- نارنجی، قرمز- نارنجی، قرمز- بنفش، آبی- بنفش، آبی- سبز و زرد- سبز رنگ مکمل

در دایره‌ی رنگ همیشه وقتی‌که ما به یک رنگ نگاه می‌کنیم نمی‌توانیم تمام‌ رنگ‌های اصلی را داشته باشیم یا آنکه رنگ خود رنگ اصلی هست یا ترکیبی از رنگ اصلی است و یا از ترکیب دورنگ اصلی ایجاد شده است ولی نمی‌توان رنگی داشت که سه رنگ اصلی را در خود داشته باشد(ترکیب ۳ رنگ اصلی سیاه می‌شود) پس رنگ مکمل که به آن متضاد نیز گفته می‌شود رنگی است که رنگ انتخابی را کامل کند و ترکیبی از ۳ رنگ اصلی را به وجود بیاورد.رنگ مکمل زرد بنفش است چون از دورنگ اصلی قرمز و آبی تشکیل ‌شده است و ترکیب ۳ رنگ اصلی کامل می‌شود. رنگ‌های مکمل در دایره‌ی رنگ دقیقاً روبروی هم قرارگرفته ‌اند.

هارمونی بر اساس هم‌جواری رنگ‌ها

در دایره‌ی رنگ، سه رنگی که کنار یکدیگر قرار می‌گیرند دارای هارمونی می‌باشند که به آن‌ها رنگ‌های هم‌جوار و پیوسته گفته می‌شود.

چرخه رنگ هیچ کالا

آشنایی با چرخه رنگ

هارمونی بر اساس رنگ‌های مکمل

رنگ‌های مکمل با یکدیگر هارمونی خوبی داشته و در دایره‌ی رنگ روبروی یکدیگر قرارگرفته‌اند و دارای بیشترین کنتراست (تضاد رنگی) نسبت به یکدیگر هستند.

هارمونی بر اساس رنگ‌های ۳ گانه(مثلث رنگ)

در واقع در مثلث رنگ که با یکدیگر تشکیل یک مثلث متساوی‌الاضلاع را می‌دهند با یکدیگر دارای هارمونی هستند ولی برای داشتن هارمونی بهتر؛ بهتر است یک رنگ را از رنگ‌های اصلی انتخاب کرد.

چرخه رنگ هیچ کالا

آشنایی با چرخه رنگ

هارمونی بر اساس رنگ‌های متساوی‌الساقین

با نگاهی به این ترکیب هارمونی می‌توان فهمید که سه رأسی که با هم تشکیل یک مثلث متساوی ‌الساقین را می‌دهند با یکدیگر دارای هارمونی هستند.

هارمونی بر اساس طبیعت:

هیچ ‌چیز برای درک کردن هارمونی رنگ‌ها در کنار یکدیگر بهتر از مشاهده‌ی طبیعت نیست.خداوند بهترین نقاش است و به بهترین شکل عناصر طبیعت را رنگ‌آمیزی کرده است. می‌توانید برای گرفتن نتیجه‌ی خوب از هارمونی رنگ طبیعت الهام بگیرید.

در آخر می‌خواهیم بگوییم که تمامی رنگ‌ها با رنگ مشکی و سفید هارمونی دارند. رنگ سفید باعث بازتر شدن آن رنگ می‌شود و رنگ سیاه باعث گرفتگی و جذب شدن آن رنگ می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *